Choć praca zdalna zaczęła być tak naprawdę popularna w związku z pandemią koronawirusa, to już od dawna w domach można było się spotkać z miejscem, które służyło jako domowe biuro. W zależności od tego, jak wykorzystujemy osobną strefę biurową w domu, tak powinniśmy ją przygotować, aby była w pełni funkcjonalna i pozwalała na skupienie się na zadaniu. Dlaczego warto dobre zaplanować domowe biuro i co należy wziąć pod uwagę?

 

Jak wgląda obecnie praca zdalna w domu?

Wraz z pojawieniem się technologii i rozwojem gospodarki cyfrowej coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną z domu. Nic dziwnego, że praca zdalna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów we wszystkich branżach. Niestety większość osób nadal nie ma dostosowanego miejsca pracy, co powoduje obniżenie koncentracji oraz niską wydajność.

Pracując na etacie przy komputerze, większość osób nie posiada w domu miejsca do pracy i uważa że jest ona zbędna. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach w czasie pandemii. Okazało się, że prace przenieśliśmy do kuchni, zajęliśmy blaty kuchenne i stoły, a reszta domowników mogła pracować na kanapie w niewygodnej pozycji. Taka sytuacja nisła za sobą wiele nieporozumień i frustrujących sytuacji. Rozłożone kable, brak możliwości obejrzenia TV lub zrobienia posiłku w kuchni spowodował, że zaczęliśmy w lepszy sposób aranżować przestrzeń potrzebną do pracy.

Praca na cały etat przy biurku

W sytuacji kiedy musimy przepracować 8 godzin przy biurku najlepszym rozwiązaniem byłby osobny pokój, nawet cześć garderoby który można przystosować do pracy. Praca etatowa wymaga od nas skupienia i produktywności. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, najlepiej światłem naturalnym, z dobrą lampką biurkową. Biurko odpowiedniej wysokości i szerokości powinno zmieścić najpotrzebniejsze rzeczy poza sprzętem komputerowym, takie jak kalendarz, przybory piśmiennicze, dodatkowe dokumenty firmowe oraz drukarkę. Jeżeli chodzi o krzesło to warto zainwestować w coś lepszego niż taboret kuchenny, w końcu przesiedzimy na nim większość dnia. Jeżeli nie chcemy się pakować w dodatkowe koszty, możemy spytać szefa o zabranie fotela obrotowego do domu na czas pracy zdalnej.

Miejsce powinniśmy uporządkować i oczyścić z przedmiotów, które mogą nam przeszkadzać lub nas rozpraszać. Dobrym pomysłem jest zakup słuchawek, które wytłumią dźwięki domowników i jednocześnie pozwolą na słuchanie ulubionej muzyki. nad biurkiem możemy zawiesić tablicę magnetyczną z możliwością pisania najważniejszych terminów i zadań.